Bendrasis programavimo dokumentas Europos Sąjunga LR Švietimo ir mokslo ministerija  Centrinė projektų valdymo agentūra  Vilniaus universitetas

Apie programą:

Administracinė informacija Santrauka Vykdytojai Eiga Kontaktai
Sveiki apsilankę FUNDAMED svetainėje!


FUNDAMED projekto santrauka

Projekto pavadinimas

Naujos molekulinės technologijos fundamentinėje medicinoje plėtojant studijas ir mokslą

Akronimas: FUNDAMED

Problema

Dabartinė Vilniaus universiteto Medicinos fakultete (VU MF) nuo 2000 metų vykdomų II ir III pakopos fundamentinės medicinos studijų kokybė nebeatitinka aukštos kvalifikacijos molekulinės medicinos specialistų, gebančių taikyti aukštąsias molekulines diagnostinių ir mokslo tyrimų technologijas, rengimo Lietuvoje reikalavimų dėl nepakankamos šiuolaikinės studijų infrastruktūros ir eksperimentinės bei informacinių technologijų bazės. Iki šiol vis dar neįrengtos specialios mokomojo ir(arba) mokslinio darbo laboratorijos. Dėl to mokomajam, o dažnai ir moksliniam darbui naudojamos VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VULSK) Laboratorinės diagnostikos centro ir Medicininės genetikos centro laboratorijos. Šios laboratorijos visą darbo dieną naudojamos diagnostiniams tyrimams ir yra labai apkrautos. Dėl to sunku suderinti jų darbo laiką su studijų tvarkaraščiu, darbo vietų diagnostinėse laboratorijose skaičius yra ribinis darbo higienos reikalavimų atžvilgiu, šiuo metu naudojama diagnostinė įranga yra nepakankama ir(arba) morališkai pasenusi. Neturint šiuolaikinių mokomųjų-mokslinių laboratorijų, fundamentinės medicinos studijų metu praktinius darbus tenka pakeisti teorine tokių darbų aprašymų analize, taigi studentai negali įgyti tinkamų darbo su šiuolaikinėmis technologijomis įgūdžių. Neadekvačios fundamentinės medicinos eksperimentinės bei informacinių technologijų bazės VU Medicinos fakultete padariniai:

• VU MF II ir III studijų pakopose šiuo metu parengiamų molekulinės medicinos specialistų nepakanka vis didėjantiems Lietuvos sveikatos apsaugos ir mokslo tyrimų poreikiams patenkinti. Be to, šie specialistai nėra įgiję pakankamų praktinio darbo su šiuolaikinėmis aukštosiomis molekulinėmis technologijomis įgūdžių ir turi mokytis darbo vietose.

• Šiuo metu VU galiojančios VU MF II ir III pakopos studijų programos atsilieka nuo ES šalių universitetų lygio.

• Lietuvoje nepatenkinamas vis didėjantis fundamentinių ir taikomųjų molekulinės medicinos mokslinių tyrimų bei juos atliekančių mokslininkų poreikis ir būtinumas nuolat tobulinti jų kvalifikaciją ir gilinti žinias bei eksperimentinius įgūdžius.

• Lietuvoje nuolat didėja mokslininkų nedarbas, jų socialinė atskirtis, o gabiausi magistrantai, rezidentai, doktorantai, mokslininkai ir kiti tyrėjai vis dažniau išvyksta gyventi, studijuoti ir dirbti į užsienio šalis.

• Ribotos šiuolaikinių mokslinių fundamentinės medicinos tyrimų galimybės Lietuvoje neleidžia rengti konkurencingų mokslo projektų ir/arba lygios partnerystės pagrindais įsijungti į ES remiamas ir kitas tarptautines mokslo programas. Tai ne tik menkina Lietuvos mokslo prestižą, bet ir tampa rimta kliūtimi Lietuvai jungiantis į Europos mokslo tyrimų erdvę, integruojant studijas ir mokslą Lietuvoje į ES struktūras, mažina Lietuvos galimybes ne tik kurti, bet ir įsisavinti sparčiai besivystančias aukštąsias technologijas.  

FUNDAMED projekto tikslai ir uždaviniai

Pagrindinis (BPD priemonės lygio) tikslas:

Vilniaus universiteto Medicinos fakultete sukurti efektyvią šiuolaikinę fundamentinės medicinos II ir III pakopų studijų mokomąją ir mokslinę bazę, kuri sudarytų sąlygas Lietuvoje tinkamai organizuoti molekulinės medicinos studijas, mokslininkų ir kitų tyrėjų rengimą, dėstytojų kvalifikacijos kėlimą, ir taip pagerintų studijų ir mokslinės veiklos kokybę bei prilygintų ją ES lygiui ir užtikrintų atitikimą fundamentinės medicinos mokslo ir jo taikymo praktikoje raidos tendencijoms.


Specialieji (projekto lygio) tikslai:

1. Sudaryti palankias sąlygas besimokantiems įvairių molekulinės medicinos šakų VU MF studijų II ir III pakopose įgyti praktinius darbo su šiuolaikinėmis moksle ir praktikoje naudojamomis aukštosiomis ir kitomis technologijomis įgūdžius.

2. Įgyjamų praktinių įgūdžių pagrindu parengti ES šalių mokslo ir studijų institucijų lygį atitinkančius molekulinės medicinos specialistus, gebančius taikyti naujus tyrimų metodus ir tuo būdu konkuruoti tarptautinėje aplinkoje.

3. Sudaryti sąlygas įgyvendinti projektą „Žmogiškųjų išteklių kokybės gerinimas mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje“ (MOLMED).

4. Sudaryti sąlygas VU dėstytojams, mokslininkams ir kitiems tyrėjams gerinti kvalifikaciją bei gilinti profesines žinias mokslo, technologijų, inovacijų srityje, vykdyti visaverčius ES lygį atitinkančius mokslinius tyrimus.

5. Sudaryti sąlygas Lietuvos molekulinės medicinos studentams, dėstytojams, mokslininkams ir kitiems tyrėjams tapti visaverčiais informacinės visuomenės nariais sukuriant jiems šiuolaikinėmis informacinėmis technologijomis aprūpintas darbo vietas.

 
Į viršų  
   

Uždaviniai:

1. Įsigyti šiuolaikinę specialią ir bendro pobūdžio laboratorinę įrangą laboratorinės ir molekulinės medicinos bei žmogaus ir medicininės genetikos ir genomikos studijų mokomosioms laboratorijoms įrengti Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Fiziologijos, biochemijos ir laboratorinės medicinos katedroje ir Žmogaus ir medicininės genetikos katedroje.  
2. Įsigyti specialią ir bendro pobūdžio kompiuterinę ir programinę įrangą:
- šiuolaikinėmis informacinėmis technologijomis aprūpintoms darbo vietoms įrengti mokomosiose laboratorijose Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Fiziologijos, biochemijos ir laboratorinės medicinos katedroje ir Žmogaus ir medicininės genetikos katedroje;
- bioinformatikos mokomajai laboratorijai įrengti Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Žmogaus ir medicininės genetikos katedros studijų ir mokslo tyrimų eksperimentinėje bazėje Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Medicininės genetikos centre.
 
3. Sukurti kompiuterinės ir programinės įrangos pagrindą šiuolaikinei mokomajai 5-ių darbo vietų bioinformatikos laboratorijai įrengti Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Žmogaus ir medicininės genetikos katedroje.  
4. Sukurti laboratorinės įrangos pagrindą šiuolaikinei mokomajai 4-ių darbo vietų molekulinės biochemijos laboratorijai įrengti Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Fiziologijos, biochemijos ir laboratorinės medicinos katedroje.  
5. Sukurti kompiuterinės ir programinės įrangos pagrindą šiuolaikinei mokomajai 5-ių darbo vietų molekulinės fiziologijos laboratorijai įrengti Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Fiziologijos, biochemijos ir laboratorinės medicinos katedroje.  
6. Sukurti laboratorinės įrangos pagrindą šiuolaikinei mokomajai 8-ių darbo vietų citogenetikos laboratorijai įrengti Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Žmogaus ir medicininės genetikos katedroje.  
7. Sukurti laboratorinės įrangos pagrindą šiuolaikinei mokomajai 14-kos darbo vietų genominių tyrimų laboratorijai įrengti Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Žmogaus ir medicininės genetikos katedroje.  
8. Sukurti laboratorinės įrangos pagrindą šiuolaikinei mokomajai 8-ių darbo vietų biocheminės genetikos laboratorijai įrengti Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Žmogaus ir medicininės genetikos katedroje.  
9. Sukurti laboratorinės įrangos pagrindą šiuolaikinei mokomajai 4-ių darbo vietų analizinės citologijos laboratorijai įrengti Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Fiziologijos, biochemijos ir laboratorinės medicinos katedroje.  
 
Į viršų

FUNDAMED projekto tikslinės grupės

Tiesioginės tikslinės grupės:

  • VU medicinos biologijos ir genetikos specialybių magistrantai;

  • laboratorinės medicinos, genetikos ir kitų medicinos krypties specialybių rezidentai;

  • doktorantai;

  • VU MF Fiziologijos, biochemijos ir laboratorinės medicinos bei Žmogaus ir medicininės genetikos katedrų dėstytojai, mokslininkai, tyrėjai.

Netiesioginė tikslinė grupė:

Įvairių Lietuvos mokslo ir studijų institucijų mokslininkai bei kiti tyrėjai, kuriems reikia įgyti eksperimentinio darbo įvairiose molekulinės medicinos srityse įgūdžių arba patobulinti kvalifikaciją.
Į viršų

Susiję projektai

BPD 2.5 priemonės projektas
„Molekulinės medicinos magistrantūros ir podiplominių studijų tobulinimo bei dėstytojų kvalifikacijos kėlimo plėtros programa“ (akronimas MOLMED)


   
  Į viršų
 

| Titulinis tinklalapis | Svetainės struktūra |
Apie MOLMED programą:  | Administracinė inf. | Santrauka | Vykdytojai | Eiga | Kontaktai |
 

Tinklalapis sukurtas 2006-11-10
 

Informacija atnaujinta 2009-04-27